Poprzedni temat «» Następny temat
Zofia Merle
Autor Wiadomość
seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2008-09-05, 20:04   Zofia Merle

------------------------------------------------------------

Zofia Merle
miejsce urodzenia: Warszawa, Polska
data urodzenia: 1938-03-30

Artystka bez której polska scena, zarówno teatralna, jak i filmowa, nie byłby tak barwne. Jej charakterystyczny głos i aparycja, a przede wszystkim rozpoznawalny przez lata rodzaj ról, wzbudzają niezmiennie sympatię i uwielbienie widzów. Od czasu debiutu w 1957 roku na scenie warszawskiego STS-u, z którym była związana do 1966 roku, nie ma chwili odpoczynku. Po STS-ie był bowiem Teatr Komedia, któremu była wierna przez kolejnych 20 lat, a po nim warszawski Teatr Dramatyczny. Równolegle do aktywności teatralnej, aktorka udzielała się, również z powodzeniem, w filmach.

Zadebiutowała małą rólką w „Komediantach” (1961) Marii Kaniewskiej. Później była seria małych epizodów w „Jadą goście jadą” (1962) Romualda Drobaczyńskiego i Gerarda Zalewskiego, w „Agnieszce 46” (1964) Sylwestra Chęcińskiego czy w „Barbarze i Janie” (1964) Jerzego Ziarnika i Hieronima Przybyła według scenariusza Stanisława Barei.

Ważnym filmem okazał się w dorobku Merle „Ktokolwiek wie…” (1966) Kazimierza Kutza, w którym aktorka zagrała siostrę zaginionej bohaterki. Kolejna rola, którą Merle zapoczątkowała swoje charakterystyczne emploi to występ w komedii „Rzeczpospolita babska” (1969) Hieronima Przybyła.

Do ważnych ról w dorobku Merle należą na pewno występy w „Chłopach” (1973) Jana Rybkowskiego, „Nocach i dniach” (1975), w „Niezwykłej podróży Baltazara Kobera” (1988) Wojciecha Jerzego Hasa, „Wszystko, co najważniejsze...” (1992) Roberta Glińskiego, w „Rozmowach kontrolowanych” (1991) Sylwestra Chęcińskiego czy w „Kawalerskim życiu na obczyźnie” (1992) Andrzeja Barańskiego. Bardzo ją ceni także Marek Koterski, u którego pojawiła się w „Dniu świra” (2002) oraz we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006).

Aktorka nie stroni od filmów skierowanych do młodszych widzów. Można ją więc było oglądać w „Tajemnicy starego ogrodu” (1983), „Panu Kleksie w Kosmosie” (1988), w serii „Dom na głowie” (1990), a przede wszystkim w niezwykle popularnym i pięknie zrealizowanym serialu „Janka” (1989)

Ważna dla jej kariery okazała się współpraca ze Stanisławem Bareją u którego zagrała w „Co mnie zrobisz, jak mnie złapiesz?” (1978), w „Misiu” (1981), w „Alternatywy 4” (1983), czy w „Zmiennikach” (1986). Pokłosiem ról, które u niego odegrała jest występ w „Rysiu” Stanisława Tyma, gdzie ponownie wciela się w Marię Wafel.

Aktorka jest stale obecna na ekranach telewizorów, nie stroni bowiem od występów w serialach. Możemy więc ją oglądać i w „Klanie” i „Na dobre i na złe”, a także w „Graczykach”. Ostatnio te wystąpienia zdominowały działalność aktorską Merle, bowiem oprócz wymienionego „Rysia” oraz epizodów u Koterskiego ostatni film fabularny z jej udziałem to „Chopin - Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka z 2002 roku.

Zofia Merle ma ogromny dystans do siebie. W wywiadzie udzielonym Vivie! mówi: Ja jestem zawodowo rozrywkową panienką. Nigdy nie czułam, że mam jakąś misję, że niosę kaganek. Niech ważne rzeczy ludzie wynoszą z domu. My powinniśmy im dawać radość. Od wielkich rzeczy są autorytety, a Merle jest od rozśmieszania. A w ogóle w głębi duszy jestem gospodynią domową, która sobie dorabia jako aktorka - dodaje.

Wybrana filmografia:

Ryś - 2006 ..... Maria Wafel
Ballada o Piotrowskim - 2006 ..... Sprzedawczyni
Wszyscy jesteśmy Chrystusami - 2005
Pensjonat pod Różą (serial) (Pensjonat pod Różą) - 2004 ..... Babcia Hela
Dzień świra - 2002
Chopin - Pragnienie Miłości - 2000 ..... Zuzanna
Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem - 1999 ..... Mamuna (głos)
Na dobre i na złe (serial) (Na dobre i na złe) - 1999 ..... Genowefa Burczykowa
Siedlisko (serial) (Siedlisko) - 1998 ..... Ciotka Teodora
Klan (serial) (Klan) - 1997 ..... Stefania Wróbel-Malec
Nocne graffiti - 1996 ..... Matka "Zyza"
Dama kameliowa - 1994 ..... Kwiaciarka Adela Barion
Balanga - 1993 ..... Ciotka "Snajpera"
Dwa księżyce - 1993 ..... Praczka Franciszkowa
Wszystko, co najważniejsze... - 1992 ..... Dozorczyni
Rozmowy kontrolowane - 1991 ..... Lusia Wafel
Big bang - 1986 ..... Ciotka Hela Wrońska, gospodyni
Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? - 1978 ..... Służąca Krzakoskich
07 zgłoś się (serial) (07 zgłoś się) - 1976 ..... Żona Kazimierza Czudrasia